• SK
  • de
Facebook

Sklerotizácia cievok

Sklerotizácia cievok

Ochorenie žilového systému dolných končatín je epidémia nového storočia. U nás trápi asi pätnásť percent populácie. Prítomnosť viditeľných metličkovitých alebo sieťových žiliek, drobných kŕčových žiliek na dolných končatinách je veľkým estetickým problémom pre mnohých z nás. Na odstránenie týchto cievok používame metódu sklerotizácie. Výborné výsledky sa dosahujú u varixov (kŕčových žíl) s priemerom 1-4 mm. Ide o ambulantné ošetrenie, ktoré za normálnych okolností nevyžaduje následnú hospitalizáciu. Zákrok sa dobre znáša a pacienta neobmedzuje pri plnení bežných pracovných povinností. Túto terapiu je vhodné absolvovať v chladnejšom ročnom období – jeseň, zima, jar. Výkon robí skúsený cievny špecialista.

Pri tejto metóde sa do rozšírených žíl vstrekuje sklerotizačný roztok – aethoxysklerol 0,5% – 4%. Tento roztok spôsobí zvnútra poškodenie výstelky žilových stien, čím dôjde postupne k uzáveru priesvitu žily, krv ňou nemôže ďalej prúdiť. Následne dochádza k vstrebaniu v cievkach nahromadenej krvi, predtým viditeľné žilky sa stratia.

Nutnosťou po operácii je nosenie kompresie, najvhodnejšie sú kompresívne pančuchy. Po sklerotizácii je nevyhnutné nosiť kompresívne pančuchy 72 hodín, teda 3 dni, ale aj v noci. Počas tohto obdobia dochádza k uzavretiu žilovej steny a začína sa proces vstrebávania.

Predzákroková starostlivosť

Kontraindikáciou sklerotizácie je:
- užívanie antikoncepčnej terapie, prípadne inej hormonálnej liečby (je potrebné vynechať takúto liečbu minimálne 6 týždňov pred zákrokom).
- užívanie antibiotík - pri akútnych ochoreniach sa musí zákrok odložiť minimálne o 4 týždne.
Pri zohľadnení týchto dvoch rizikových faktorov sa od pacienta nevyžaduje žiadna špeciálna príprava na zákrok.

Ako to prebieha

Sklerotizačný roztok je vstrekovaný ležiacemu pacientovi jemnou ihlou priamo do cievky. Cievky zviditeľnuje cievnemu špecialistovi ultrazvuk alebo vein lampa, presné vstreknutie sklerotizačného roztoku do každej jednej viditeľnej cievky vyžaduje značnú presnosť a veľkú dávku trpezlivosti.

Bolestivosť pri výkone je nepatrná. Pacienti pociťujú len drobný vpich ihly. Po skleroterapii je nevyhnutná dôsledná bandáž ošetrenej končatiny. Kompresia obväzom alebo kompresnou punčochou napomáha k rýchlejšiemu a dokonalejšiemu výslednému efektu.

Cena je dohodnutá počas konzultácie, záleží od rozsahu zákroku, pohybuje sa od 50 do 100 eur.

AKTUÁLNE AKCIE